We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. See details. More info and settings. Accept
4

Alle Ligen und Wettbewerbe in Südkorea

K-League Classic
Sat 30 Sep
Pohang Steelers
2-2
Sangju Sangmu
Chunnam Dragons
0-1
Seoul
Daegu FC
1-1
Incheon United
Son 01 Oct
Suwon Bluewings
1-1
Jeonbuk Motors
Gangwon FC
1-1
Ulsan Hyundai
Jeju United
1-1
Gwangju FC
Club / Punkte
1 Jeonbuk Motors JEO 65
2 Jeju United JEJ 59
3 Ulsan Hyundai ULS 59
4 Suwon Bluewings SUW 53
5 Seoul FCS 53
6 Gangwon FC GAN 46
 
7 Pohang Steelers POH 40
8 Daegu FC DAE 36
9 Chunnam Dragons CDR 33
10 Sangju Sangmu SAN 33
11 Incheon United INC 33
12 Gwangju FC GWA 23
Gruppe 2
Son 19 Nov
Seoul
3-2
Jeju United
Jeonbuk Motors
2-3
Suwon Bluewings
Gangwon FC
1-2
Ulsan Hyundai
Club / Punkte
1 Jeonbuk Motors JEO 75
2 Jeju United JEJ 66
3 Suwon Bluewings SUW 64
 
4 Ulsan Hyundai ULS 62
5 Seoul FCS 61
6 Gangwon FC GAN 49
Gruppe 3
Sat 18 Nov
Daegu FC
1-0
Chunnam Dragons
Incheon United
2-0
Sangju Sangmu
Gwangju FC
0-4
Pohang Steelers
Club / Punkte
1 Pohang Steelers POH 52
2 Daegu FC DAE 47
3 Incheon United INC 39
 
4 Sangju Sangmu SAN 35
5 Chunnam Dragons CDR 35
6 Gwangju FC GWA 30
K-League Challenge
Son 29 Oct
Busan I Park
1-1
Ansan Police FC
Daejeon Citizen
1-1
Ansan Greeners
Gyeongnam
1-0
Seongnam FC
Seoul E-Land
2-2
Bucheon FC 1995
Suwon FC
4-0
FC Anyang
Club / Punkte
1 Gyeongnam GYE 79
2 Busan I Park BUS 68
3 Ansan Police FC KOR 54
4 Seongnam FC SEO 53
5 Bucheon FC 1995 BUC 52
 
6 Suwon FC SUW 45
7 FC Anyang FCA 39
8 Seoul E-Land ELA 35
9 Ansan Greeners ANG 33
10 Daejeon Citizen DCI 29
National League
Sat 14 Oct
Gyeongju HNP
4-1
Gangneung City
Cheonan City
0-1
Changwon City
Busan
1-1
Mokpo City
Gimhae City
2-0
Daejeon Korail
Club / Punkte
1 Gyeongju HNP GYE 52
2 Gimhae City GIM 50
3 Cheonan City CHE 49
4 Daejeon Korail DAE 42
 
5 Mokpo City MOK 36
6 Changwon City CHA 29
7 Gangneung City GAN 26
8 Busan Transportation BUS 22
Premier League »
Fre 24 Nov
21:00
West Ham
21:00
Leicester
Primera Division »
Fre 24 Nov
21:00
Celta
21:00
Leganés
Bundesliga »
Fre 24 Nov
20:30
Hannover 96
20:30
Stuttgart
Ligue 1 »
Fre 24 Nov
20:45
Saint Etienne
20:45
Strasbourg
Primera Division »
Torneo de Transición Chile »
Copa Sudamericana »
Fre 24 Nov
00:45 Beendet
Flamengo
2 - 1
Junior INFO
Eredivisie »
Fre 24 Nov
20:00
AZ Alkmaar
20:00
Twente 1965
Primeira Liga »
Fre 24 Nov
21:30
Belenenses
21:30
Chaves
Premier League »
Fre 24 Nov
15:30 Live 29'
Amkar Perm
0 - 0
Dinamo Moskva
Etapas Finales Apertura México »
Fre 24 Nov
04:30 Beendet
Atlas Guadalajara
1 - 2
Monterrey INFO
Fre 24 Nov
02:30 Beendet
Cruz Azul
0 - 0
América INFO
Segunda Division »
Fre 24 Nov
21:00
Tenerife
21:00
Rayo Vallecano
Premiership »
Fre 24 Nov
20:45
Dundee
20:45
Rangers FC
Süper Lig »
Friendly »
Fre 24 Nov
15:00 Halbzeitpause
AIK Solna
1 - 1
Sollentuna
Serie B »
Fre 24 Nov
20:30
Empoli
20:30
Frosinone
Pro League »
Fre 24 Nov
20:30
KAA Gent
20:30
Mouscron Peruwelz
2. Liga »
Fre 24 Nov
18:30
Union Berlin
18:30
Darmstadt 98
Fre 24 Nov
18:30
Sandhausen
18:30
Heidenheim
Czech Liga »
Liga I »
Fre 24 Nov
19:45
Botosani
19:45
CS U Craiova
Fre 24 Nov
17:00
Juventus
17:00
Concordia Chiajna
Ligue 2 »
Fre 24 Nov
20:00
Ajaccio
20:00
Stade de Reims
Fre 24 Nov
20:00
Auxerre
20:00
Nancy
Fre 24 Nov
20:00
Paris FC
20:00
Quevilly
Fre 24 Nov
20:00
Stade Brestois
20:00
Sochaux
Fre 24 Nov
20:00
Nîmes
20:00
Bourg-Péronnas
Fre 24 Nov
20:00
Niort
20:00
Chateauroux
Fre 24 Nov
20:00
Orléans
20:00
Clermont
Fre 24 Nov
20:00
Tours
20:00
Gazélec Ajaccio
Fre 24 Nov
20:00
Valenciennes
20:00
Lorient
Serie B Brazil »
A PFG »
1. HNL »
Fre 24 Nov
18:00
Inter Zapresic
18:00
Lokomotiva
Superliga »
Fre 24 Nov
19:00
Randers
19:00
SonderjyskE
Ekstraklasa »
Lega Pro Gruppe 1 »
Fre 24 Nov
20:45
Piacenza
20:45
Alessandria
Lega Pro Gruppe 2 »
Fre 24 Nov
14:30 Live 74'
Mestre
1 - 1
Fano
Fre 24 Nov
20:30
Pordenone
20:30
Vicenza
Eerste Divisie »
Fre 24 Nov
20:00
Cambuur
20:00
Den Bosch
Fre 24 Nov
20:00
Jong Utrecht
20:00
Almere City
Fre 24 Nov
20:00
FC Volendam
20:00
Emmen
Fre 24 Nov
20:00
Dordrecht
20:00
AZ II
Fre 24 Nov
20:00
RKC Waalwijk
20:00
FC Oss
Fre 24 Nov
20:00
Jong PSV
20:00
SC Telstar
Fre 24 Nov
20:00
MVV Maastricht
20:00
Helmond Sport
Fre 24 Nov
20:00
Fortuna Sittard
20:00
Go Ahead Eagles
Fre 24 Nov
20:00
De Graafschap
20:00
FC Eindhoven
Fre 24 Nov
20:00
NEC Nijmegen
20:00
Jong Ajax
FNL »
Fre 24 Nov
12:00 Beendet
Zenit Petersburg
1 - 1
Spartak Moskva II INFO
3. Liga »

Follow BeSoccer on Facebook