We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. See details. More info and settings. Accept
FUßBALL ERGEBNISSE | Schweiz
Super League »
Son 24 Sep
16:00
FC Lugano
16:00
Grasshopper
Son 24 Sep
16:00
Sion
16:00
Young Boys
Son 24 Sep
16:00
St. Gallen
16:00
Thun
Challenge League »
Son 24 Sep
16:00
Servette
16:00
Wohlen
Son 24 Sep
16:00
FC Vaduz
16:00
Chiasso
Son 24 Sep
16:00
Winterthur
16:00
Neuchâtel Xamax
Super League
Sat 23 Sep
Basel
1-0
Zurich
Luzern
2-3
Lausanne Sports
Son 24 Sep
FC Lugano
16:00
Grasshopper
Sion
16:00
Young Boys
St. Gallen
16:00
Thun
Club / Punkte
1 Young Boys YOB 17
2 Zurich ZUR 14
3 Basel BAS 14
4 St. Gallen STG 12
5 Sion SIO 11
 
6 Luzern FCL 10
7 Grasshopper GCZ 9
8 Lausanne Sports LAU 9
9 Thun THU 8
10 FC Lugano LUG 8
Challenge League
Wed 20 Sep
Chiasso
1-0
Aarau
Neuchâtel Xamax
3-2
Servette
Rapperswil
0-0
Wil 1900
Thu 21 Sep
Schaffhausen
2-0
Winterthur
Wohlen
1-0
FC Vaduz
Club / Punkte
1 Schaffhausen SCH 21
2 Neuchâtel Xamax NEX 21
3 Servette SER 17
4 Chiasso CHI 9
5 FC Vaduz FCV 9
 
6 Rapperswil RAP 8
7 Wohlen WOH 7
8 Winterthur WIN 6
9 Aarau FCA 5
10 Wil 1900 WIL 5
Gruppe 1
Sat 23 Sep
Martigny
1-0
Dudingen
FC Azzurri 90
4-0
Vevey Sports
Echallens
3-2
Meyrin
Lancy FC
2-1
Naters
Fribourg
1-3
Thun II
Portalban
0-6
Etoile Carouge
Young Boys II
2-0
Lausanne Sport II
Club / Punkte
1 Fribourg FRI 18
2 FC Azzurri 90 FCA 16
3 Meyrin MEY 14
4 Lausanne Sport II LAU 14
5 Etoile Carouge ETO 13
6 Lancy FC LAN 13
7 Young Boys II YOU 12
 
8 Echallens ECH 12
9 Martigny MAR 12
10 Vevey Sports VEV 11
11 Thun II THU 8
12 Portalban / Gletterens POR 6
13 Dudingen DUD 5
14 Naters NAT 3
Gruppe 2
Sat 23 Sep
Schotz
4-3
Grasshoppers II
Zug
3-2
FC Sursee
Solothurn
2-0
Baden
Buochs
1-1
Black Stars
Kickers Luzern
0-2
Langenthal
Bassecourt
2-3
Delemont
Son 24 Sep
Munsingen
14:30
Luzern II
Club / Punkte
1 Solothurn SOL 21
2 Munsingen MUN 17
3 Buochs BUO 15
4 Schotz SCH 15
5 Grasshoppers II GRA 13
6 Luzern II LUZ 13
7 Baden BAD 11
 
8 Delemont DEL 10
9 Zug ZUG 10
10 Bassecourt BAS 9
11 Black Stars BLA 7
12 FC Sursee FCS 4
13 Langenthal LAN 4
14 Kickers Luzern LUZ 3
Gruppe 1
Fre 22 Sep
Perly-Certoux
1-3
Veyrier Sports
Sat 23 Sep
Signal
5-3
Interstar
Collex-Bossy
5-2
Conthey
Terre Sainte
0-2
CS Chênois
Bex
2-1
FC Monthey
Montreux Sports
1-1
Servette II
Chippis
3-2
Urania Genève Sp.
Club / Punkte
1 Terre Sainte TER 16
2 Urania Genève Sport UGS 14
3 CS Chênois CSC 13
4 Servette II SER 12
5 Conthey CON 11
6 Veyrier Sports VEY 10
7 FC Monthey FCM 9
 
8 Interstar INT 9
9 Chippis CHI 9
10 Montreux Sports MON 9
11 Signal Bernex-Confignon SBC 4
12 Collex-Bossy COL 3
13 Perly-Certoux PER 3
14 Bex BEX 0
Gruppe 2
Thu 21 Sep
Genolier-Begnins
4-2
Farvagny / Ogoz
Sat 23 Sep
Bulle
3-0
Thierrens
Echichens
4-2
Tour Pâquier
Romontois
7-0
Boudry
Stade Payerne
2-1
Richemond
Vallorbe-Ballaigue
1-0
Colombier
Son 24 Sep
Sarraz-Eclépens
15:00
Dardania Lausanne
Club / Punkte
1 Bulle BUL 16
2 La Sarraz-Eclépens SEC 12
3 Colombier COL 12
4 Genolier-Begnins GEN 11
5 Echichens ECH 10
6 La Tour /  Le Pâquier TPA 9
7 Vallorbe-Ballaigues VAL 9
 
8 Farvagny / Ogoz FAR 8
9 Romontois ROM 7
10 Stade Payerne STA 7
11 Thierrens THI 7
12 Dardania Lausanne DAR 6
13 Richemond RIC 4
14 Boudry BOU 3
Gruppe 3
Sat 23 Sep
Lerchenfeld
0-1
FC Prishtina Bern
Dornach
2-0
Muri-Gümligen
Allschwil
0-1
Tavannes Tramelan
Reinach
0-2
Biel-Bienne
Timau Basel
2-2
FC Konolfingen
Son 24 Sep
Liestal
14:00
Bern 1894
Binningen
14:00
Moutier
Club / Punkte
1 FC Konolfingen FCK 16
2 Liestal LIE 13
3 Biel-Bienne BIE 13
4 Dornach DOR 13
5 Tavannes / Tramelan TAV 11
6 Binningen BIN 10
7 Allschwil ALL 10
 
8 Timau Basel TIM 9
9 Reinach REI 6
10 Moutier MOU 5
11 Lerchenfeld LER 4
12 FC Prishtina Bern FCP 4
13 Muri-Gümligen GUM 3
14 Bern 1894 BER 0
Gruppe 4
Fre 22 Sep
Eschenbach
4-0
Hochdorf
Sat 23 Sep
Novazzano
2-1
Ascona
Hergiswil
5-1
Perlen-Buchrain
Sarnen
5-2
FC Altdorf
Ibach
4-1
Brunnen
Locarno
1-0
Lugano II
Son 24 Sep
Taverne
16:00
Goldau
Club / Punkte
1 Goldau GOL 15
2 Novazzano NOV 13
3 Taverne TAV 11
4 Locarno LOC 10
5 Eschenbach ESC 10
6 Perlen-Buchrain PER 9
7 Brunnen BRU 9
 
8 Hergiswil HER 8
9 FC Altdorf FCA 8
10 Ibach IBA 7
11 Sarnen SAR 7
12 Lugano II LUG 5
13 Hochdorf HOC 1
14 Ascona ASC 1
Gruppe 5
Wed 20 Sep
FC Wettingen
2-1
Olten
Fre 22 Sep
Wangen
1-2
Dietikon
Sat 23 Sep
Rothrist
1-1
Aarau II
Schöftland
2-0
Blue Stars Zürich
Pajde
2-0
Biberist
Son 24 Sep
Dulliken
14:00
Wohlen II
FC Muri
14:30
Zofingen
Club / Punkte
1 Zofingen ZOF 15
2 Dietikon DIE 14
3 Schöftland SCH 14
4 Pajde PAJ 12
5 FC Muri FCM 10
6 FC Blue Stars Zürich BST 10
7 Aarau II AAR 9
 
8 FC Wettingen FCW 9
9 Olten OLT 8
10 Biberist BIB 8
11 Wangen WAN 6
12 Dulliken DUL 5
13 Wohlen II WOH 3
14 Rothrist ROT 0

Follow BeSoccer on Facebook