Super League
Sat 03 Feb
Basel
-
FC Lugano
Luzern
-
Lausanne Sports
Sion
-
Grasshopper
Young Boys
-
St. Gallen
Zurich
-
Thun
Club / Punkte
1 Young Boys YOB 40
2 Basel BAS 38
3 Zurich ZUR 28
4 St. Gallen STG 27
5 Lausanne Sports LAU 25
 
6 Grasshopper GCZ 24
7 FC Lugano LUG 22
8 Thun THU 21
9 Luzern FCL 20
10 Sion SIO 17
Challenge League
Fre 02 Feb
Aarau
16:00
Schaffhausen
Servette
16:00
Chiasso
FC Vaduz
16:00
Neuchâtel Xamax
Wil 1900
16:00
Wohlen
Winterthur
16:00
Rapperswil
Club / Punkte
1 Neuchâtel Xamax NEX 46
2 Schaffhausen SCH 36
3 Servette SER 35
4 FC Vaduz FCV 26
5 Rapperswil RAP 23
 
6 Chiasso CHI 20
7 Aarau FCA 18
8 Wohlen WOH 13
9 Winterthur WIN 12
10 Wil 1900 WIL 11
Gruppe 1
Sat 03 Mar
Echallens
17:00
Martigny
Lancy FC
17:00
Young Boys II
Meyrin
18:00
Lausanne Sport II
Son 04 Mar
Naters
14:30
Etoile Carouge
Fribourg
17:00
FC Azzurri 90
Thun II
17:00
Dudingen
Vevey Sports
17:00
Portalban
Club / Punkte
1 Lancy FC LAN 28
2 Martigny MAR 25
3 Fribourg FRI 25
4 FC Azzurri 90 FCA 24
5 Etoile Carouge ETO 21
6 Young Boys II YOU 21
7 Vevey Sports VEV 21
 
8 Lausanne Sport II LAU 20
9 Meyrin MEY 19
10 Naters NAT 19
11 Echallens ECH 19
12 Thun II THU 14
13 Portalban / Gletterens POR 13
14 Dudingen DUD 8
Gruppe 2
Sat 03 Mar
Black Stars
15:00
Luzern II
Zug
17:00
Bassecourt
Kickers Luzern
17:15
Munsingen
Son 04 Mar
Delemont
14:00
Schotz
Langenthal
15:00
Grasshoppers II
Buochs
17:00
Solothurn
FC Sursee
17:00
Baden
Club / Punkte
1 Solothurn SOL 40
2 Buochs BUO 29
3 Munsingen MUN 26
4 Luzern II LUZ 26
5 Grasshoppers II GRA 23
6 Black Stars BLA 23
7 Schotz SCH 22
 
8 Delemont DEL 19
9 Baden BAD 17
10 Zug ZUG 17
11 FC Sursee FCS 10
12 Bassecourt BAS 10
13 Langenthal LAN 8
14 Kickers Luzern LUZ 6
Gruppe 3
Sat 03 Mar
Wettswil-Bonstette
16:00
Tuggen
Red Star Zürich
16:00
Hongg
Mendrisio-Stabio
17:00
Seuzach
FC Balzers
17:00
FC Thalwil
Son 04 Mar
Kosova
15:30
St. Gallen II
Winterthur II
17:00
Eschen/Mauren
FC Gossau
17:00
AC Bellinzona
Club / Punkte
1 AC Bellinzona BEL 35
2 Mendrisio-Stabio MEN 26
3 FC Gossau FCG 24
4 FC Thalwil FCT 23
5 Kosova KOS 21
6 Red Star Zürich RSZ 21
7 St. Gallen II STG 18
 
8 Hongg HON 18
9 Seuzach SEU 17
10 Tuggen TUG 16
11 FC Balzers FCB 14
12 Winterthur II WIN 13
13 Eschen/Mauren ESC 11
14 FC Wettswil-Bonstetten FCW 11
Gruppe 1
Fre 09 Mar
Urania Genève Sp.
20:00
Interstar
Sat 10 Mar
Veyrier Sports
17:30
Conthey
Montreux Sports
18:00
Signal
Son 11 Mar
Chippis
-
Collex-Bossy
Servette II
-
Bex
Perly-Certoux
-
Terre Sainte
FC Monthey
-
CS Chênois
Club / Punkte
1 CS Chênois CSC 34
2 Terre Sainte TER 24
3 FC Monthey FCM 23
4 Servette II SER 23
5 Interstar INT 22
6 Conthey CON 22
7 Urania Genève Sport UGS 19
 
8 Chippis CHI 19
9 Veyrier Sports VEY 17
10 Signal Bernex-Confignon SBC 15
11 Montreux Sports MON 14
12 Collex-Bossy COL 13
13 Perly-Certoux PER 5
14 Bex BEX 5
Gruppe 2
Sat 10 Mar
Boudry
17:30
Bulle
Son 11 Mar
Echichens
-
Romontois
Sarraz-Eclépens
-
Vallorbe-Ballaigue
Genolier-Begnins
-
Stade Payerne
Dardania Lausanne
-
Tour Pâquier
Thierrens
-
Richemond
Farvagny / Ogoz
-
Colombier
Club / Punkte
1 La Sarraz-Eclépens SEC 31
2 Bulle BUL 31
3 Genolier-Begnins GEN 21
4 Romontois ROM 20
5 Colombier COL 20
6 La Tour /  Le Pâquier TPA 20
7 Echichens ECH 19
 
8 Farvagny / Ogoz FAR 18
9 Thierrens THI 18
10 Vallorbe-Ballaigues VAL 17
11 Dardania Lausanne DAR 16
12 Stade Payerne STA 10
13 Richemond RIC 8
14 Boudry BOU 7
Gruppe 3
Sat 10 Mar
Lerchenfeld
16:00
Dornach
Son 11 Mar
Bern 1894
-
Muri-Gümligen
Tavannes Tramelan
-
FC Konolfingen
Liestal
-
Binningen
Reinach
-
Timau Basel
FC Prishtina Bern
15:00
Allschwil
Biel-Bienne
15:00
Moutier
Club / Punkte
1 Biel-Bienne BIE 32
2 Tavannes / Tramelan TAV 26
3 Moutier MOU 24
4 Liestal LIE 24
5 Dornach DOR 24
6 FC Konolfingen FCK 24
7 Lerchenfeld LER 19
 
8 Timau Basel TIM 18
9 Binningen BIN 17
10 Allschwil ALL 17
11 FC Prishtina Bern FCP 11
12 Muri-Gümligen GUM 10
13 Reinach REI 10
14 Bern 1894 BER 3
Gruppe 4
Sat 10 Mar
Hochdorf
17:00
Brunnen
Son 11 Mar
Ascona
-
Locarno
Novazzano
-
Eschenbach
Hergiswil
-
Taverne
Ibach
-
Sarnen
Lugano II
-
Goldau
Tue 13 Mar
Perlen-Buchrain
20:00
FC Altdorf
Club / Punkte
1 Goldau GOL 33
2 Hergiswil HER 24
3 Novazzano NOV 23
4 Sarnen SAR 22
5 Taverne TAV 22
6 Ibach IBA 21
7 Locarno LOC 20
 
8 Brunnen BRU 19
9 Eschenbach ESC 15
10 Lugano II LUG 15
11 Perlen-Buchrain PER 14
12 FC Altdorf FCA 13
13 Ascona ASC 11
14 Hochdorf HOC 4
Gruppe 5
Sat 10 Mar
Dietikon
16:00
Wohlen II
Zofingen
17:00
Aarau II
FC Wettingen
17:00
Pajde
Biberist
18:00
Blue Stars Zürich
Son 11 Mar
Wangen
-
Rothrist
FC Muri
14:30
Schöftland
Olten
15:00
Dulliken
Club / Punkte
1 Zofingen ZOF 31
2 Pajde PAJ 28
3 Schöftland SCH 27
4 FC Muri FCM 21
5 Aarau II AAR 20
6 Dietikon DIE 18
7 FC Wettingen FCW 18
 
8 FC Blue Stars Zürich BST 17
9 Wangen WAN 16
10 Wohlen II WOH 15
11 Dulliken DUL 13
12 Olten OLT 13
13 Biberist BIB 10
14 Rothrist ROT 6
Copa del Rey »
Wed 17 Jan
21:00 Beendet
Espanyol
1 - 0
Barcelona INFO
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
Atlético
1 - 2
Sevilla INFO
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
Valencia
2 - 1
Alavés INFO
Ligue 1 »
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
Amiens SC
1 - 1
Montpellier INFO
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
Angers SCO
3 - 1
Troyes INFO
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
Guingamp
0 - 2
Olympique Lyonnais INFO
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
Lille
1 - 2
Rennes INFO
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
Metz
3 - 0
Saint Etienne INFO
Wed 17 Jan
21:00 Beendet
PSG
8 - 0
Dijon FCO INFO
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
Toulouse
1 - 1
Nantes INFO
Copa MX Clausura Gruppe 1 »
Wed 17 Jan
02:00 Beendet
Cafetaleros
2 - 1
León INFO
Copa MX Clausura Gruppe 2 »
Wed 17 Jan
04:00 Beendet
Cruz Azul
1 - 3
Puebla INFO
Copa MX Clausura Gruppe 4 »
Wed 17 Jan
02:00 Beendet
Mineros Zacatecas
0 - 1
Santos Laguna INFO
Copa MX Clausura Gruppe 6 »
Wed 17 Jan
02:00 Beendet
Necaxa
5 - 0
Zacatepec INFO
Copa MX Clausura Gruppe 7 »
Wed 17 Jan
04:00 Beendet
Veracruz
0 - 2
Tampico Madero INFO
Copa MX Clausura Gruppe 8 »
Wed 17 Jan
04:06 Beendet
Pachuca
0 - 1
Atl. San Luis INFO
Friendly »
Wed 17 Jan
14:00 Beendet
Brøndby IF
2 - 1
Fremad Amager INFO
Wed 17 Jan
16:00 Beendet
Darmstadt 98
2 - 2
Greuther Fürth INFO
Wed 17 Jan
16:00 Beendet
AGF Aarhus
2 - 0
Brabrand INFO
Wed 17 Jan
17:30 Beendet
Union Berlin
1 - 1
Ingolstadt 04 INFO
Wed 17 Jan
18:00 Beendet
Rosenborg BK
4 - 1
Kolstad INFO
Wed 17 Jan
18:00 Beendet
FC St. Pauli
1 - 1
Bochum INFO
Wed 17 Jan
18:30 Beendet
Kaiserslautern
1 - 0
Midtjylland INFO
Wed 17 Jan
13:30 Beendet
FK Qabala
0 - 1
Zurich INFO
Wed 17 Jan
14:00 Beendet
Grasshopper
2 - 0
Rheindorf Altach INFO
Wed 17 Jan
11:00 Beendet
Vysocina Jihlava
4 - 2
České Budějovice INFO
Wed 17 Jan
11:00 Beendet
Ústí nad Labem
3 - 3
Teplice INFO
Wed 17 Jan
11:00 Beendet
Karviná
1 - 0
Třinec INFO
Wed 17 Jan
14:00 Beendet
Nürnberg
2 - 1
Dukla Praha INFO
Wed 17 Jan
14:00 Beendet
Bayern München
2 - 0
Unterhaching INFO
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
CD Castellón
0 - 4
CFR Cluj INFO
Wed 17 Jan
16:00 Beendet
Basel
1 - 2
Viktoria Plzeň INFO
Wed 17 Jan
15:00 Beendet
Salzburg
0 - 2
Young Boys INFO
Wed 17 Jan
15:00 Nachholspiel
Valerenga IF Oslo
15:00
Yanbian
Wed 17 Jan
15:00 Beendet
Pescara
3 - 1
FC Lugano INFO
Wed 17 Jan
14:00 Beendet
Liptovsky Mikulas
1 - 1
Tatran Prešov INFO
Wed 17 Jan
16:00 Beendet
Ludogorets
2 - 0
Botosani INFO
Wed 17 Jan
16:00 Beendet
Sparta Praha
4 - 1
Tianjin Quanjian INFO
Wed 17 Jan
14:30 Beendet
1860 München
2 - 3
Wacker Innsbruck INFO
Wed 17 Jan
14:30 Beendet
Ried
0 - 0
Pribram INFO
Wed 17 Jan
09:00 Beendet
West Torrens Birk.
3 - 0
South Adelaide Panthers INFO
Wed 17 Jan
10:00 Beendet
South Melbourne
3 - 2
Port Melbourne Sharks INFO
Wed 17 Jan
10:00 Beendet
Oakleigh Cannons
5 - 2
Brunswick City INFO
Wed 17 Jan
10:00 Beendet
Thai Honda
1 - 2
Suwon Bluewings INFO
Wed 17 Jan
11:00 Beendet
Villarreal B
2 - 1
Wisla Kraków INFO
Wed 17 Jan
11:30 Beendet
Soproni Vasutas
2 - 4
Szombathelyi Haladas INFO
Wed 17 Jan
12:00 Beendet
Arka Gdynia
3 - 2
Bytovia Bytow INFO
Wed 17 Jan
12:00 Beendet
Beroe
2 - 1
Maritsa Plovdiv INFO
Wed 17 Jan
12:00 Beendet
DAC
5 - 0
Inter Bratislava INFO
Wed 17 Jan
13:00 Beendet
Górnik Łęczna
3 - 4
Stal Stalowa Wola INFO
Wed 17 Jan
13:00 Beendet
Zaglebie Lubin
3 - 0
Odra Opole INFO
Wed 17 Jan
13:30 Beendet
Spartak Subotica
1 - 1
Bačka Palanka INFO
Wed 17 Jan
14:00 Beendet
Lokomotiva
1 - 1
Gorica INFO
Wed 17 Jan
14:00 Beendet
Zagłębie
2 - 2
Cracovia Krakow INFO
Wed 17 Jan
15:00 Beendet
Braunschweig
3 - 0
Energie Cottbus INFO
Wed 17 Jan
15:00 Beendet
Nové Zámky
1 - 3
Budaörsi INFO
Wed 17 Jan
15:00 Beendet
Maribor
7 - 0
Radomlje INFO
Wed 17 Jan
15:00 Beendet
Qarabağ
2 - 2
Kuban Krasnodar INFO
Wed 17 Jan
16:00 Beendet
Valerenga IF Oslo
0 - 1
Neuchâtel Xamax INFO
Wed 17 Jan
17:00 Beendet
Domžale
2 - 2
Ilirija INFO
Wed 17 Jan
18:30 Beendet
Hertha Zehlendorf
4 - 1
Croatia Berlin INFO
Wed 17 Jan
18:30 Beendet
Markranstädt
2 - 3
Meuselwitz INFO
Wed 17 Jan
19:00 Beendet
Rot-Weiß
1 - 0
FSV Vohwinkel INFO
Wed 17 Jan
19:30 Beendet
Wil 1900
8 - 0
FC Gossau INFO
Wed 17 Jan
20:00 Beendet
Mineros Guayana
2 - 1
At. Venezuela INFO
Wed 17 Jan
20:30 Beendet
Bolívar
1 - 1
San José Oruro INFO
Wed 17 Jan
14:00 Beendet
Arsenal Sarandí
0 - 1
Brown Adrogue INFO
Wed 17 Jan
22:00 Halbzeitpause
Monagas
0 - 0
Metropolitanos
Wed 17 Jan
16:30 Beendet
Málaga
1 - 1
Lausanne Sports INFO
Wed 17 Jan
15:00 Beendet
Slavia Praha
2 - 1
Litomericko INFO
FA Cup »
Wed 17 Jan
20:45 Beendet
Swansea City
2 - 1
Wolverhampton Wanderers INFO
Wed 17 Jan
20:45 Verlängerung
Chelsea
1 - 1
Norwich City
Wed 17 Jan
20:45 Beendet
Wigan Athletic
3 - 0
AFC Bournemouth INFO
Cup »
Wed 17 Jan
18:30 Beendet
Osmanlıspor
2 - 1
Beşiktaş INFO
Wed 17 Jan
12:30 Beendet
Akhisar
1 - 0
Boluspor INFO
Wed 17 Jan
16:00 Beendet
İstanbul
2 - 1
Giresunspor INFO
Paulista A1 »
Wed 17 Jan
22:30 Live 36'
São Bento
0 - 0
São Paulo
Wed 17 Jan
22:30 Live 38'
Linense CA
0 - 1
Santos FC
Wed 17 Jan
22:30 Live 40'
Ituano
1 - 0
São Caetano
Wed 17 Jan
22:30 Live 38'
Novorizontino
1 - 1
Mirassol
Wed 17 Jan
20:00 Beendet
RB Brasil
0 - 0
Ferroviária INFO
Copa Lega Pro »
Wed 17 Jan
18:30 Beendet
Pontedera
3 - 2
Prato INFO
PSL »
Wed 17 Jan
18:30 Beendet
Maritzburg United
0 - 1
SuperSport United INFO
Campeonato Africano de Naciones Gruppe 1 »
Wed 17 Jan
17:30 Beendet
Marokko
3 - 1
Guinea INFO
Wed 17 Jan
20:30 Beendet
Sudán
1 - 0
Mauritania INFO
Football League »
Wed 17 Jan
16:00 Beendet
OFI
3 - 0
Doxa Dramas INFO
Serie D Gruppe 1 »
Wed 17 Jan
14:30
Arconatese
14:30
Como
Wed 17 Jan
14:30 Beendet
Borgaro
1 - 0
Inveruno INFO
Wed 17 Jan
14:30
Borgosesia Calcio
14:30
Olginatese
Wed 17 Jan
14:30
Chieri
14:30
ASD OltrepòVoghera
Wed 17 Jan
14:30 Beendet
Derthona
0 - 4
AC Pro Sesto INFO
Wed 17 Jan
14:30
Caronnese
14:30
Varesina
Wed 17 Jan
14:30
Castellazzo
14:30
Gozzano
Wed 17 Jan
14:30
Pavia
14:30
Folgore Caratese
Wed 17 Jan
14:30 Beendet
Varese
1 - 2
Casale INFO
Wed 17 Jan
14:30 Beendet
Seregno
1 - 3
ASD Bra INFO
Serie D Gruppe 2 »
Wed 17 Jan
14:30
Darfo Boario
14:30
Pontisola
Wed 17 Jan
14:30 Beendet
Calcio Lecco 1912
1 - 0
Dro Calcio INFO
Wed 17 Jan
14:30
Levico Terme
14:30
Caravaggio
Wed 17 Jan
14:30
Pergolettese
14:30
Ciserano

Follow BeSoccer on Facebook